Promień świetlny przechodząc przez gałkę oczną, ulega załamaniu, czyli refrakcji. W oku zdrowym, przy prawidłowej osi gałki ocznej, wiązka promieni świetlnych zostaje zogniskowana (skupiona) na siatkówce. Wady wzroku powodują, że refrakcja jest zaburzona.
Najczęściej spotykane wady wzroku to:
Jest to wada refrakcji oka, spowodowana zbyt silnym załamywaniem promieni świetlnych przez rogówkę i/lub zbyt długą gałką oczną. W wyniku tego skupienie promieni świetlnych występuje przed siatkówką. Wysoka krótkowzroczność jest nazywana degeneracyjną, ponieważ występują zmiany zanikowo- zwyrodnieniowe na dnie oczu i tych patologii nie mogą skorygować żadne okulary.
Jest to wada refrakcji spowodowana zbyt słabym załamywaniem światła przez rogówkę i/lub krótką osią gałki ocznej, co powoduje skupianie promieni świetlnych nie na siatkówce, lecz za nią. Stan taki jest często spotykany u dzieci, do momentu osiągnięcia pełnych wymiarów gałki ocznej.
Jest to wada refrakcji polegająca na powstawaniu na siatkówce obrazu niepunktowego, niewyraźnego. Najczęstszym powodem tej choroby jest nieprawidłowa krzywizna rogówki. Astygmatyzm może być skorygowany za pomocą odpowiednio dobranych przez lekarza okulistę szkieł korekcyjnych.
Wady wzroku mogą być skorygowane za pomocą odpowiednio dobranych przez lekarza okulistę szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.
Obok wad refrakcji omówionych powyżej istnieją inne wady:
Powodem daltonizmu jest wrodzony brak poszczególnych fotopigmentów, zawartych w receptorach czopkowych na siatkówce. Choroba jest dziedziczna - częściej chorują na nią mężczyźni. Istnieją także nabyte zaburzenia widzenia barwnego, spowodowane np. chorobami nerwu wzrokowego.
Choroba ta polega na pogorszeniu widzenia w warunkach słabego oświetlenia (np. w okresie zmierzchu). Powodem jest upośledzenie funkcji pręcików umieszczonych w siatkówce oka.
Powiązane artykuły:
Ortokeratologia - niechirurgiczne leczenie wad wzroku >>
Wybrane choroby oczu >>
Ciekawostki >>
dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista