Objawy oczne

Gałka oczna jest stale nawilżana przez tzw. film łzowy, składający się z zewnętrznej warstwy lipidowej, środkowej warstwy wodnej, oraz, najbardziej wewnętrznej, warstwy śluzowej (mucynowej).
dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Więcej niż zwykłe krople nawilżające

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Schorzenia oczu, astygmatyzm, asymetria gałek ocznych

Sprawdź czy możliwa jest korekcja astygmatyzmu w wieku 50 lat? Czy wiesz co to jest suche oko lub alergiczne, sezonowe zapalenie spojówek? Ekspert radzi!

Czy możliwe jest usunięcie astygmatyzmu w wieku 50 lat?

Tak. To możliwe. Laserowa chirurgia refrakcyjna umożliwia korekcję astygmatyzmu (zwykle do 4,5 Dioptrii). Zabieg pozwala na dobre widzenie do dali, natomiast konieczne są szkła do bliży. Można też tak obliczyć parametry, aby nie była konieczna korekta do bliży, ale wtedy mogą być potrzebne szkła do dali. Przy operacji obu oczu najczęściej jedno oko jest ustawione do patrzenia do dali, a drugie do bliskiej odległości. Przeprowadza się też zabiegi operacyjne, polegające na wszczepianiu do oka soczewek wieloogniskowych; polega to na "doczepianiu" sztucznej soczewki do własnej lub na wymianie soczewek. Rodzaj zabiegu jest indywidualnie dopasowywany do pacjenta. Nadal jednak najpowszechniejszą metodą korekcji są okulary lub soczewki kontaktowe.

Suche oko

Gałka oczna jest stale nawilżana przez tzw. film łzowy, składający się z zewnętrznej warstwy lipidowej, środkowej warstwy wodnej, oraz, najbardziej wewnętrznej, warstwy śluzowej (mucynowej). Prawidłowy film łzowy stale nawilża gałkę oczną, działając przeciwbakteryjnie i zapewniając gładką powierzchnię optyczną. Zespół suchego oka występuje nie tylko w przypadku zmniejszonej produkcji łez, ale w wyniku niedoboru któregokolwiek elementu filmu łzowego. Jest to często występująca dolegliwość, o różnym stopniu nasilenia. Przy objawach łagodnych i umiarkowanych wystarczają często stosowane krople i żele nawilżające, przypadki ciężkie, połączone ze złuszczaniem i owrzodzeniem rogówki wymagają długotrwałego(nieraz stałego) leczenia okulistycznego, a czasami nawet interwencji chirurgicznej. Suche powietrze, przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych centralnie, z klimatyzacją czy długie wpatrywanie się w monitor komputera może nasilać parowanie łez. Leczenie zespołu suchego oka polega w dużej mierze na dostarczeniu oczom brakujących łez. W celu uzupełnienia ilości łez w oku stosuje się preparaty określane wspólnym mianem sztucznych łez.

Jak objawia się zapalenie spojówek i jak można łagodzić jego objawy?

Zapalenie spojówek to najczęstsza choroba oczu . Pacjenci cierpiący na zapalenie spojówek skarżą się na: zaczerwienienie oczu, pieczenie, swędzenie, kłucie, uczucie ciała obcego w oku czy też piasku pod powiekami, światłowstręt, łzawienie oraz ciężkość i sklejenie rzęs oraz powiek rano po przebudzeniu. Objawy te występują w różnym stopniu nasilenia, w zależności od typu zapalenia i czasu trwania choroby. Zapalenie spojówek może być wywołane przez bakterie, wirusy, a także mieć podłoże alergiczne.

Co to jest alergiczne, sezonowe zapalenie spojówek?

Alergiczne, sezonowe zapalenie spojówek towarzyszy zwykle katarowi siennemu, czy całorocznemu alergicznemu nieżytowi nosa. Jest wyzwalane przez alergeny występujące w powietrzu. Mogą to być pyłki drzew, kwiatów, chwastów, zarodniki pleśni, sierść zwierząt. Pacjenci skarżą się na świąd, łzawienie, zaczerwienienie, obrzęk spojówek i powiek. Obecnie mamy do dyspozycji szereg preparatów przeciwalergicznych np. olopatadyna lub leki z grupy kromoglikanów. Krople do oczu zawierające chlorowodorek tetryzoliny zmniejszają przekrwienie oczu, świąd czy łzawienie ale nie jest to celowany lek przeciwalergiczny. Nie można go stosować długotrwale. Jak każdy lek ma określone działania uboczne i przeciwwskazania do stosowania.

 

Powiązane artykuły:

Wybrane choroby oczu >>
Popularne fakty i mity na temat oczu >>
Dno oka prawdę Ci powie >>

Konsultacje merytoryczne: dr n. med. Małgorzata Mulak

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Przeczytaj również:

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.