Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Coraz więcej osób z wadą wzroku sięga po soczewki kontaktowe. Niestety stosowanie ich na co dzień, a tym bardziej w sposób nieprawidłowy, może prowadzić do zespołu suchego oka. Czy da się tego uniknąć? W jaki sposób pomóc swoim oczom?
Zarówno okulary, jak i soczewki mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Spora część używa ich zamiennie. Okulary łatwiej założyć i zdjąć, nie wymagają stosowania specjalnych i trudnych zasad higieny, nie narażają na dodatkowe infekcje. Mają jednak również sporo wad: przeszkadzają w uprawianiu sportu, nieprawidłowo dobrane uciskają nos lub uszy i mogą być przyczyną bólów głowy. Dodatkowo wymagają częstego przecierania czyszczącą szmatką, a przy zmianach temperatury parują i zachodzą mgłą.
Soczewki dają użytkownikom większą swobodę, są proste w użyciu i nie ograniczają pola widzenia. Nie trzeba się martwić o ich rozbicie czy uszkodzenia podczas aktywności fizycznej, a zmiany pogody nie wpływają na komfort ich użytkowania. Dla wielu istotną kwestią jest to, że mogą być prawie niewidoczne, nie przeszkadzają w makijażu, można też łączyć je z okularami przeciwsłonecznymi. Dodatkową atrakcją są również soczewki zmieniające kolor tęczówki.
Soczewki mają też swoje negatywne strony. Poprzez bezpośredni kontakt z okiem niosą ze sobą ryzyko infekcji. Wystąpić może także, częsta przy soczewkach, suchość oczu.
Zespół suchego oka to grupa schorzeń uwarunkowanych niedostatecznym nawilżaniem powierzchni oka przez film łzowy. Może być spowodowany nieprawidłowym składem filmu łzowego, zbyt małą jego ilością lub nadmiernym parowaniem. Zespół ten często występuje przy noszeniu źle dobranych soczewek lub soczewek niskiej jakości, zwłaszcza po długim czasie użytkowania. Jak dokładnie wygląda zależność soczewki – suche oko? Zdarza się (zwykle po kilku godzinach noszenia), że soczewki, zwłaszcza te o dużej zawartości wody, tracą ją podczas użytkowania, przez co mogą wchłaniać wilgoć z powierzchni oka. Zmniejsza się ilość filmu łzowego i pojawia się dyskomfort. Efekt potęgują ostre krawędzie niestarannie wykonanych soczewek. Suche oczy od soczewek pieką, swędzą, bolą, dają wrażenie obecności ciała obcego lub „ziarenek piasku” pod powiekami. Wystąpić może też przekrwienie spojówek (dające obraz czerwonego oka) oraz gromadzenie się wydzieliny w kącikach oczu.
Nie należy lekceważyć tych objawów. Niedostatecznie nawilżony narząd wzroku staje się bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje, a odsłonięta rogówka stanowi znikomą barierę dla chorobotwórczych mikroorganizmów. Z tego powodu szczególnie istotna jest właściwa profilaktyka oraz leczenie.
Leczenie zespołu suchego oka jest wyłącznie objawowe, czyli nakierowane na redukcję dolegliwości. Warto zwrócić uwagę na proste sposoby, które pozwolą uniknąć przykrych symptomów tego zespołu. Suche oko po soczewkach wymaga przede wszystkim ustabilizowania filmu łzowego. Pomocne będą krople nawilżające, szczególnie te zawierające kwas hialuronowy i deksopantenol. Łagodzą objawy zespołu suchego oka wywołanego przez soczewki. Łagodzą objawy takie jak pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie. Jeśli mamy skłonność do występowania suchego oka po soczewkach należy zwrócić uwagę również na ich higienę. Soczewki należy dokładnie myć przy użyciu dedykowanych do tego preparatów i przechowywać w zalecany sposób. Istotne jest też, aby użytkować je nie dłużej niż zaleca producent, a pojemniki do ich przechowywania wymieniać co kilka tygodni, ponieważ gromadzą się w nich drobnoustroje. W trakcie choroby, na przykład przeziębienia, nie należy w ogóle zakładać soczewek, ponieważ występuje zwiększone prawdopodobieństwo dostania się patogennych mikroorganizmów do oczu. Podobnie przy zapaleniu spojówek lub innych chorobach oczu, szczególnie jeśli występuje suche oko, soczewki należy zdjąć, ponieważ mogą być źródłem infekcji.
Profilaktycznie, aby uniknąć piekących oczu po soczewkach, należy ograniczyć przebywanie w pomieszczeniach silnie klimatyzowanych, zadymionych lub zakurzonych. Pozytywny efekt będzie miało stosowanie nawilżaczy powietrza w suchych i klimatyzowanych miejscach. Korzystnie wpłynie też używanie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem.
Istotną kwestią w zapobieganiu suchym oczom po soczewkach jest zredukowanie ilości czasu spędzanego przed ekranem. Jeśli nie mamy takiej możliwości np. ze względu na wykonywaną pracę starajmy się robić przerwy co około 15 minut i spoglądać na odległe przedmioty, co zapewni oczom niezbędny odpoczynek.
Warto regularnie badać wzrok, a na co dzień dbać o odpowiednią dietę bogatą w kwasy omega-3 i właściwe nawodnienie, co pozytywnie wpływa na film łzowy. Jeśli mimo wszystko borykamy się z problemem suchego oka warto udać się na konsultację okulistyczną.
Powiązane artykuły:
Jak pielęgnować oczy? >>
Soczewki kontaktowe w pytaniach i odpowiedziach >>
Jak wybrać soczewki kontaktowe? >>
Autor: Lekarz Irena M. Wojtowicz
Bibliografia: