Objawy oczne

Choroba oka gradówka ma wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów (choć rzadko jest aż tak duża).
Lekarz Irena Wojtowicz

Jak leczy się gradówkę?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Gradówka oka to niewielki guzek na powiece powstający na skutek zapalenia gruczołu Meiboma. Często ustępuje ona samoistnie w ciągu kilku tygodni. Niekiedy jednak konieczne okazuje się jej chirurgiczne usunięcie lub zastosowanie maści i kropli do oczu z antybiotykiem na dolegliwość, jaką jest gradówka oka. Jak leczyć tę przypadłość?

Gradówka oka – jak powstaje?

Choroba oczu gradówka to torbiel wypełniona płynem lub gęstą wydzieliną powstającą w gruczołach Meiboma. Znajdują się one w powiekach górnych i mniej licznie w dolnych, produkują łój będący składnikiem łez, który nawilża i chroni powierzchnię oka.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia gradówki są: nieprawidłowa higiena oka, choroby skóry typu trądzik oraz częste używanie soczewek kontaktowych.

Jak wygląda gradówka oka? Najczęściej powstaje ona na górnej powiece, znacznie rzadziej na dolnej. Choroba oka gradówka ma wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów (choć rzadko jest aż tak duża). Przeważnie jest twarda i bezbolesna. Może jednak wywoływać uczucie dyskomfortu oraz swędzenie lub łzawienie oka. Ile trwa gradówka na oku? W większości przypadków ustępuje ona samoistnie na przestrzeni kilku tygodni lub miesięcy. Gradówka oka — czy jest zaraźliwa? Nie. Bakterie ją wywołujące występują naturalnie w otaczającym nas środowisku i mogą zostać przeniesione na oczy przez dotyk. Jednak by to tego doszło, muszą się dostać do gruczołu Meiboma. Jest to możliwe jedynie wówczas, gdy powieki są podrażnione lub uszkodzone.

Jak dochodzi do powstania gradówki oka? Pierwszym etapem jest zapalenie gruczołu Meiboma, które może wywoływać infekcja bakteryjna lub wirusowa, alergia, stany zapalne skóry powiek, zaburzenia hormonalne oraz urazy. Prowadzi ono do jego obrzęku i zaczerwienienia. Na skutek zapalenia gruczołu Meiboma może dojść do zablokowania jego ujścia, które to odpowiada za odprowadzanie łoju na powierzchnię oka. Efektem tego jest nagromadzenie się wspomnianej wydzieliny w jego wnętrzu i rozwój gradówki.

Gradówka na oku – domowe sposob

Jak leczyć gradówkę w oku? W pierwszej kolejności należy się udać na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub okulisty, który postawi diagnozę i doradzi, jak usunąć gradówkę z oka. Pacjentom borykającym się z uciążliwą dolegliwością, jaką jest gradówka na oku, domowe sposoby przychodzą z pomocą. Warto zaznaczyć, że mogą stanowić one jedynie uzupełnienie zaleconej przez lekarza kuracji.

Jak leczyć gradówkę na oku? Co stosować na gradówkę oka? Do najpopularniejszych domowych metod łagodzących jej objawy są:

  • Ciepłe okłady ze zwilżonego wacika kosmetycznego, torebki herbaty lub ugotowanego jajka (jego zaletą jest fakt, że długo utrzymuje temperaturę). Powinny one trwać około 15 minut i być wykonywane 2-3 razy dziennie. Skuteczność tej metody jest związana z tym, iż ciepło pomaga rozluźnić mięśnie powiek i ułatwia odpływ wydzieliny z gruczołów Meibom
  • Delikatny masaż gradówki wykonywany opuszkami palców, poprzez lekki ucisk guzka w kierunku rzęs. Należy go wykonywać 2-3 razy dziennie przez około 10 minut.
  • Regularne mycie oczu i powiek przy pomocy wody z mydłem lub dedykowanych preparatów do pielęgnacji oczu. W ten sposób można skutecznie usunąć nagromadzone zanieczyszczenia i bakterie.

Jak leczyć gradówkę na oku – leki i maści

Wiemy już, czym jest gradówka w oku. Domowe sposoby opisane powyżej mogą być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza. Dobierze on odpowiednią kurację, uwzględniając wielkość gradówki, stopień jej nasilenia oraz ewentualną obecność infekcji. Jakie są najpopularniejsze metody walki z dolegliwością, jaką jest gradówka oka? Leczenie może obejmować między innymi stosowanie specjalnych maści antybiotykowych. Mogą one zawierać jedną z poniższych substancji:

  • Bacytracyna – antybiotyk z grupy aminoglikozydów skutecznie zwalczający szerokie spektrum bakterii. Znajduje on zastosowanie w przypadku zarówno gradówki, jak i jęczmienia czy zapalenia spojówek.

  • Erytromycyna – antybiotyk z grupy makrolidów będący w stanie zwalczyć między innymi bakterię Staphylococcus aureus będącą najpopularniejszą przyczyną gradówki.

  • Etakrydyna – substancja czynna działająca przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Stosuje się ją w leczeniu gradówki, jęczmienia oraz zapalenia powiek.

Maść na gradówkę oka należy nakładać na powiekę 2 razy dziennie, aż do ustąpienia objawów.

W celu pozbycia się omawianej dolegliwości zastosować można również lek na gradówkę oka w formie antybiotyku z grupy tetracyklin, który pomaga zwalczać objawy infekcji. Przyjmuje on postać tabletek doustnych lub kropli do oczu. Jeżeli chodzi o te drugie, zawierać mogą one także tetryzolinę, która łagodzi objawy gradówki oka, takie jak obrzęk i zaczerwienienie. Takie krople do oczu na gradówkę dobrze sprawdzają się również w przypadku obrzęku i przekrwienia spojówek, zmęczenia oczu, kataru siennego i uczulenia na pyłki traw.

W zaawansowanych przypadkach, mniej więcej gdy gradówka nie ustępuje przez miesiąc, niezbędne może okazać się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego polegającego na wykonaniu niewielkiego nacięcia w miejscu, w którym znajduje się gradówka. Następnie jest ona usuwana, a na oko nakłada się bandaż. Większość pacjentów jest w stanie wrócić do normalnej aktywności w przeciągu maksymalnie kilku dni od zabiegu.

Niewielki guzek powstający na skutek zablokowania ujścia gruczołu Meiboma występuje pod nazwą gradówka na oku. Leczenie tej dolegliwości opiera się o aplikowanie specjalnych maści lub kropli z antybiotykiem. Może ono zostać uzupełnione o domowe sposoby, takie jak ciepłe kompresy, masaż czy odpowiednią higienę oka. Dopiero w zaawansowanym stadium gradówka może wymagać chirurgicznego usunięcia.

 

Korekta merytoryczna: Lekarz Irena M. Wojtowicz

 

Bibliografia:

  1. Cleveland Clinic medical professional, Chalazion, [data dostępu: 11.12.2023 r.].
  2. Zaborowski M., Rokicka-Żuk A., Strona Zdrowia, Gradówka w oku jest groźna! Przyczyny problemu i metody leczenia. Kiedy stosować domowe sposoby, a kiedy konieczny jest zabieg usuwania?, [data dostępu: 11.12.2023 r.].

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Przeczytaj również:

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.