Objawy oczne

Ból, zaczerwienienie oka i pogorszenie widzenia są sygnałem poważniejszej choroby oczu, nie powinny być nigdy bagatelizowane i jak najszybciej powinny być skonsultowane przez lekarza okulistę.
dr n. med. Katarzyna Kaszuba-Bartkowiak
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Dolegliwości oczu

W większości przypadków objawy typu pieczenie, łzawienie, uczucie dyskomfortu, suchości oczu czy ciała obcego, chociaż są dokuczliwe, nie są groźne. Mogą jednak powodować przejściowe zamglenie czy pogorszenie widzenia.

Najczęstsze dolegliwości ze strony oczu obejmują:

  • zaczerwienienie oka,
  • uczucie pieczenia,
  • wrażenie ciała obcego na powierzchni oka,
  • ból,
  • swędzenie,
  • łzawienie,
  • uczucie suchości,
  • pogorszenie widzenia.

Objawy te są niecharakterystyczne, mogą występować zarówno w przebiegu zapaleń powierzchni oka, zespołu suchego oka, zaburzeń refrakcji czy niewyrównanej wady wzroku. Ważne jest, aby wcześnie zdiagnozować czy powyższe dolegliwości spowodowane są schorzeniami niezagrażającymi utratą widzenia albo takimi, które mogą do niej prowadzić. Początkowe, niecharakterystyczne objawy niektórych chorób okulistycznych mogą być przez chorego lekceważone, prowadząc do poważnych następstw. Ból przypisywany zapaleniu spojówek, może być pierwszym objawem zapalenia rogówki czy tęczówki, a wówczas konieczne jest specjalistyczne leczenie. Wczesne rozpoznanie i wcześnie włączone odpowiednie leczenie może zapobiec powikłaniom prowadzącym do trwałego pogorszenia widzenia. Ból, zaczerwienienie oka i pogorszenie widzenia są sygnałem poważniejszej choroby oczu, nie powinny być nigdy bagatelizowane i jak najszybciej powinny być skonsultowane przez lekarza okulistę.

 

Przewlekłe zaczerwienienie oczu

Zaczerwienione oczy mogą być efektem nieprawidłowo dobranej korekcji okularowej lub nie noszeniem okularów w przypadku występującej wady wzroku. Prawidłowo dobrana korekcja powoduje ustąpienie dolegliwości. Czerwone oko może być spowodowane zmęczeniem, brakiem snu, stresem, przebywaniem w sztucznym oświetleniu czy pocieraniem oczu. Kilkugodzinna jazda klimatyzowanym samochodem sprzyja pojawianiu się zaczerwienionych oczu. Nadmierna ilość promieniowania słonecznego dostająca się do oka podczas opalania czy przebywania na śniegu powoduje również podrażnienie oczu, prowadząc do wystąpienia czerwonego oka. Pływanie bez okularów ochronnych w basenach czy naturalnych akwenach wodnych także podrażnia spojówki, powodując zaczerwienienie oczu. Nieprawidłowa higiena oczu, zwłaszcza u osób noszących soczewki kontaktowe oprócz zaczerwienienia oka może prowadzić do poważnych powikłań. Swędzące, zaczerwienione oko jest charakterystyczne dla chorób alergicznych. Towarzyszy mu najczęściej obrzęk powiek i spojówek oraz objawy alergii układowej (katar sienny, astma). Występowanie wydzieliny w worku spojówkowym, ropnej lub śluzowej łącznie z czerwonym okiem jest sygnałem zapalenia spojówek lub rogówki na tle infekcji bakteryjnej lub wirusowej i powinno skłonić chorego do wizyty u okulisty. Poważniejsze schorzenia oczu powodujące objaw zaczerwienionego oka, np. ostry napad jaskry, zapalenie rogówki czy tęczówki, przebiegają z ostrym bólem oka, spadkiem ostrości wzroku i są wskazaniem do kontroli okulistycznej w trybie pilnym.

 

Powiązane artykuły:

Czynniki negatywnie wpływające na oczy >>
Jak dbać o oczy w każdym wieku? >>
10 domowych sposobów na dolegliwości oczu - fakty i mity >>

 

Konsultacje medyczne: dr n. med. Katarzyna Kaszuba-Bartkowiak

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.
Przeczytaj również:

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.