Uczucie piasku pod powiekami to jeden z objawów, wynikający z nieodpowiedniego nawilżenia oka. Coraz więcej osób zgłasza się z tym problemem do lekarza. Dowiedz się, jak dbać o oczy, czym może być spowodowane uczucie piasku pod powiekami, jakie są sposoby łagodzenia tej dolegliwości i zapobiegania jej wystąpieniu.
Uczucie piasku pod powiekami to uczucie dyskomfortu, które powstaje w wyniku niedostatecznego nawilżenia powierzchni oka. Może być związane z niewystarczającą produkcją łez lub ich nadmiernym parowaniem, a także wynikać z warunków zewnętrznych, takich jak zanieczyszczone lub suche powietrze oraz brak ochrony przed wiatrem. Przyczyniają się też do tego alergie na pyłki roślin i kurz. Objawy mogą pojawiać się podczas długotrwałej pracy przed ekranem komputera lub innymi urządzeniami elektronicznymi bądź w wyniku przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zbyt krótki sen sprawia, że nasze oczy nie są w stanie zregenerować się i wypocząć. Szybciej też ulegają zmęczeniu i dają o sobie znać w ciągu dnia.
Podstawą w łagodzeniu uczucia piasku pod powiekami powinno być właściwe nawilżenie. Ulgę mogą przynieść sztuczne łzy – krople nawilżające do oczu. Zmniejszają uczucie dyskomfortu, jaki towarzyszy suchości. Preparaty z kwasem hialuronowym, które imitują sztuczne łzy, mogą być stosowane regularnie, nawet kilka razy dziennie. W szybki sposób nawilżają oczy i mogą zapobiegać wystąpieniu przykrych dolegliwości. Należy zrezygnować z noszenia soczewek w czasie występowania objawów ocznych takich jak swędzenie, łzawienie, pieczenie i bolesność oczu. Soczewki mogą zaostrzać dolegliwości oraz działać podrażniająco.
Dieta i nawodnienie organizmu
Kolejnym ważnym aspektem jest dieta i nawadnianie organizmu. Zbyt mała podaż płynów może być przyczyną suchości oczu. Należy pamiętać o spożywaniu wody mineralnej i płynów w odpowiedniej ilości. Zaleca się też spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3, takich jak tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, halibut, śledzie), a także orzechy, soja i dynia. Długołańcuchowe nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mogą przynieść korzyści w łagodzeniu objawów zespołu suchego oka.
Najważniejszym elementem w zapobieganiu wystąpienia uczucia piasku pod powiekami jest dbanie o odpowiednie nawilżenie oka. Pomocne są krople o szybkim i długotrwałym działaniu nawilżającym, które chronią nasze oczy. Należy unikać czynników drażniących, takich jak ekspozycja na niskie lub wysokie temperatury oraz alergeny, dbać o właściwą higienę oraz przestrzegać zasad właściwego korzystania z urządzeń elektronicznych.
Praca przed komputerem – zasady
Praca przed komputerem lub długotrwałe korzystanie z urządzeń elektronicznych sprawiają, że skupiamy swój wzrok w jednym miejscu i rzadziej mrugamy. Wpływa to na pogorszenie nawilżenia naszych oczu i stwarza ryzyko wystąpienia dokuczliwych dolegliwości, związanych z suchością. Dla prawidłowej higieny narządu wzroku niezbędne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad.
Należy pamiętać o regularnych przerwach od wpatrywania się w ekran. W czasie przerw powinno się zamykać oczy i relaksować. Ekran urządzenia, z którego korzystamy, najlepiej ustawić tyłem do źródła światła. W zaciszu domowym można także wykonywać ćwiczenia oczu, które polepszają jakość widzenia. Co około pół godziny pracy wzrokowej zaleca się naprzemienne spoglądanie na obiekty położone w pobliżu i oddali, a następnie skupianie wzroku na konkretnym przedmiocie, oddalonym o co najmniej kilka metrów i śledzenie go wzrokiem. Warto również wykonywać ruchy gałką oczną w prawo i lewo, a następnie w górę i w dół oraz podążać wzrokiem po odwróconej ósemce. Co jakiś czas powinno się rozluźniać mięśnie gałki ocznej, które napinają się w trakcie pracy przy ekranie, a także świadomie mrugać. Gimnastyka oczu odgrywa szczególną rolę nie tylko u osób mających stwierdzone wady wzroku, ale także tych, którzy spędzają dużo czasu przed monitorem. Powoduje rozluźnienie mięśni oka i zapobiega ich zmęczeniu. Niewiele osób wykonuje te proste ćwiczenia, pomimo tego, że poprawiają kondycję naszych oczu. Pomocne w ochronie oczu bywa też zakładanie specjalnych okularów, przeznaczonych do użytkowania w trakcie pracy z komputerem i innymi urządzeniami elektronicznymi.
Soczewki kontaktowe i alergia – właściwa higiena
Długie noszenie soczewek kontaktowych może wysuszać i podrażniać oczy. U osób noszących soczewki krople nawilżające powinny być podstawą pielęgnacji. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zwrócić uwagę na to, żeby krople były bezpieczne dla soczewek i nie wchodziły z nimi w interakcje. Soczewki kontaktowe należy wymieniać na nowe zgodnie z terminem ich przydatności. Jeśli oczy są podrażnione, trzeba je przepłukać przed założeniem soczewek.
Elementem profilaktyki przed wystąpieniem dolegliwości ze strony narządu wzroku jest właściwa higiena. Wykonanie demakijażu przed snem powinno być częścią codziennej pielęgnacji u kobiet noszących makijaż. Jeśli objawy uczucia piasku pod powiekami wynikają z przyczyn alergicznych, należy ograniczyć wychodzenie z domu i narażanie się na alergeny w okresie pylenia. Po powrocie do domu warto też przemywać oczy zimną wodą lub przepłukać kroplami nawilżającymi, które pomagają wypłukiwać drażniące alergeny.
Powiązane artykuły:
Zdrowie oczu a praca w biurze >>
Alergie oczu >>
Soczewki kontaktowe w pytaniach i odpowiedziach >>
Autor: lek. Olga Basiak
Bibliografia:
1. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka (dostęp z dn. 10.07.2021)
2. https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/127099,zapalenie-i-zakazenie-spojowek (dostęp z dn. 10.07.2021)
3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/83224,zapalenie-spojowek-u-doroslych (dostęp z dn. 10.07.2021)
4. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/zdroweoczy/151481,jak-dbac-o-wzrok (dostęp z dn. 15.07.2021)