Promieniowanie słoneczne UVA i UVB ma niekorzystny wpływ na oczy.
Na działanie promieniowania słonecznego narażeni jesteśmy przez cały rok, zarówno latem jak i zimą. Promieniowanie odbite, np. od śniegu, wody czy piasku, ma tak samo niekorzystny wpływ na oczy jak promieniowanie dostające się do oka na drodze bezpośredniej ekspozycji. Ochrona oczu przed promieniowaniem UV jest niezmiernie ważna, zabezpiecza bowiem przed rozwojem chorób zwyrodnieniowych plamki czy spojówek.
Dlatego też wychodząc z domu zawsze powinniśmy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z filtrami UV (powinny być atestowane) i tzw. powłoką antyrefleksyjną, a zimą o goglach ochronnych.
Zastosowanie filtrów jest możliwe we wszystkich rodzajach okularów (korekcyjne, przeciwsłoneczne bez korekcji, gogle ochronne) oraz soczewkach kontaktowych.
Komfort widzenia w słoneczne dni dają szkła fotochromowe, które przyciemniają się w zależności od intensywności światła. Wiele zalet mają także szkła gradalne (u dołu są jaśniejsze) – oko nie jest w nich narażone na nagłe zmiany natężenia światła.
Najlepiej, by szkła były szare, zielone lub brązowe.
Promieniowanie słoneczne ma niekorzystny wpływ przez całe nasze życie, dawka promieniowania ulega bowiem kumulacji. Dlatego też należy stosować okulary ochronne z filtrami już nawet u dzieci, gdyż w młodym wieku przy całkowicie przeziernej soczewce więcej szkodliwego promieniowania dostaje się do oczu. Zabierając na urlop dziecko warto wyjątkowo zadbać o bezpieczeństwo jego oczu – okulary przeciwsłoneczne powinny mieć dobrej jakości filtry i być dostosowane do dziecka i jego aktywności. Należy też pamiętać o nakryciu głowy.
Powiązane artykuły:
Ochrona oczu - nawilżenie >>
Czy krople mogą chronić oczy? >>
Wpływ promieniowania UV na wzrok >>
Konsultacje medyczne: dr n. med. Katarzyna Kaszuba-Bartkowiak
Komputery zdominowały nasze życie. Korzystają z ...
CZYTAJ WIĘCEJ »Dla wielu osób aplikacja kropli do oczu nie jest...
CZYTAJ WIĘCEJ »