O oczach

Wzór tęczówki kształtuje się w drugim roku życia i jest unikalny dla każdego człowieka. Jego niepowtarzalność jest podobna jak układu linii papilarnych. Dlatego wkrótce być może zdjęcia tęczówki będą służyć w biometrii do skutecznej identyfikacji osób.
dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Więcej niż zwykłe krople nawilżające

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Ciekawostki

Poznaj fakty na temat funkcjonowania oczu.

  • Ilu bitowe są nasze oczy?

Oczy przetwarzają informacje z niesamowitą prędkością, przekraczającą 40 000 bitów na godzinę. Rozróżniają przy tym średnio około 200 niezależnych barw. W trakcie średniej długości życia oczy dostarczają około 24 miliardów (24 000 000 000) osobnych obrazów.

  • Jak często mrugamy?

Mrugnięcie okiem trwa około 3/10 sekundy. Zdrowy człowiek mruga średnio 1-2 razy na 10 sekund. Wynika z tego, że w ciągu dnia mamy zamknięte oczy przez 36 minut. Daje to aż 9 dni w ciągu roku!

  • Co wiemy dzięki oczom?

Oczy dostarczają naszemu mózgowi 80% wiedzy o świecie. Wykorzystują przy tym 2/3 wszystkich bezpośrednio łączących z mózgiem połączeń nerwowych, a w procesie analizy sygnałów odbieranych przez narząd wzroku zaangażowane jest aż 10% wszystkich komórek mózgowych!

  • Czy oczy śpią?

Nasze powieki odpoczywają, zewnętrzne mięśnie poruszające gałką oczną też potrzebują czasami chwili wytchnienia. Ale samo oko jest jedyną częścią ludzkiego ciała, które nigdy nie potrzebuje odpoczynku - zawsze jest gotowe do działania.

  • Jaka jest siła oka?

Mięśnie odpowiedzialne za ruch gałki ocznej mają największy "zapas" siły wśród wszystkich mięśni w organizmie. W przybliżeniu są stukrotnie silniejsze niż muszą być.

  • Ile mamy rzęs?

Średnio człowiek ma około 150 rzęs na powiece dolnej i górnej.

  • Kiedy pojawiają się "kurze łapki"?

"Kurze łapki" pojawiają się zwykle już w 25 roku życia! Dlatego, że skóra w okolicach oczu starzeje się znacznie prędzej niż na reszcie twarzy. Związane jest to z o wiele mniejszą ilością gruczołów łojowych.

  • Do jakiego wieku kształtuje się wygląd tęczówki?

Wzór tęczówki kształtuje się w drugim roku życia i jest unikalny dla każdego człowieka. Jego niepowtarzalność jest podobna jak układu linii papilarnych. Dlatego wkrótce być może zdjęcia tęczówki będą służyć w biometrii do skutecznej identyfikacji osób.

  • Czy nasze oczy są takie same?

Tęczówka lewego jest różna od tęczówki prawego oka. Różnice w tęczówkach są wyraźne nawet u bliźniąt jednojajowych!

  • Jak widzi noworodek?

Noworodek potrafi skupić wzrok na przedmiotach umieszczonych nie dalej niż 25 cm od oczu. I co ciekawe niemowlętom lecą łzy podczas płaczu dopiero w drugim miesiącu życia, wcześniej ich gruczoły łzowe ich nie wydzielają.

  • Czym jest irydologia?

Irydologia zajmuje się diagnozowaniem chorób z wyglądu tęczówek oczu, na podstawie nienwazyjnej oceny w biomikroskopie (lampie szczelinowej). Na tej podstawie nie można jednak postawić rozpoznania , dotyczącego stanu ogólnego pacjenta. Niedokładne, orientacyjne wyniki nie są oparte na dowodach naukowych, na których bazuje medycyna akademicka tzw. medycyna (nauka) oparta na faktach
Należy podkreślić, że ocena przedniego odcinka oka, w tym tęczówek wchodzi w skład standardowego badania okulistycznego i na tej podstawie zdiagnozuje się różne choroby oczu (np.zapalenie lub guz tęczówki) oraz szacuje się ewentualne ryzyko niektórych chorób systemowych, towarzyszących zmianom okulistycznym, natomiast ich dokładna diagnostyka jest możliwa po wykonaniu odpowiednich badań dodatkowych.

Powiązane artykuły:

Popularne fakty i mity na temat oczu >>
10 domowych sposobów na dolegliwości oczu - fakty i mity >>
Jak widzimy kolory, światło i odległość? >>


dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista

O oczach

Oczy to bardzo ważny narząd naszego ciała. Dzięki nim możemy poznawać świat i w nim funkcjonować. Przeczytaj nasze artykuły i wzbogać swoją wiedzę na temat podstaw funkcjonowania oczu i zmysłu wzroku. Poznaj fakty i mity na temat oczu oraz różne ciekawostki.
Przeczytaj również: