O oczach

Wiele ziół wykazuje działanie łagodzące, przeciwbakteryjne i przeciwalergiczne, dlatego mogą być stosowane w przypadku mało nasilonych stanów zapalnych spojówek oraz powiek.
dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

10 domowych sposobów na dolegliwości oczu - fakty i mity

Opinia eksperta na temat domowych sposobów na dolegliwości oczu.

Leczenie jęczmienia przez pocieranie złotą obrączką - fakt

Jęczmień jest zapaleniem bakteryjnym gruczołu powiekowego, dlatego korzystne jest nagrzewanie zmiany i taki sens ma pocieranie obrączką.

Fakt: rozgrzany metal przyczynia się do pęknięcia grudki i wydostania się wydzieliny ropnej. Okuliści zalecają jednak w tym celu okłady z Ichtiolu (zawsze na zamknięte powieki) lub wygodnej w użyciu maski samo rozgrzewającej. Stosuje się także krople i maści z antybiotykiem, co skraca czas choroby i zapobiega ewentualnym powikłaniom, szczególnie u osób z grupy ryzyka (dzieci, osoby zakażone wirusem HIV, z cukrzycą lub chorobami nowotworowymi).

Zimne okłady zmniejszają opuchnięcie i "worki" pod oczami – fakt i mit

Fakt - jeżeli opuchnięcie powiek jest spowodowane niewyspaniem lub zmęczeniem, to zimne, a najlepiej naprzemienne zimne i ciepłe okłady (zawsze zimny) z herbaty lub nawet wody mogą przynieść ulgę i zmniejszenie zmiany.

Mit - jeżeli przyczyną są choroby ogólne np. niedoczynność tarczycy lub choroby nerek, to zasadnicze znaczenie ma leczenie choroby podstawowej, a okłady można stosować, ale jako działanie wspomagające. Niekiedy obrzęki są spowodowane wiotkością i nadmiarem skóry (głównie u osób starszych) i/lub wypadaniem (przepukliną) tłuszczu oczodołowego i w takim wypadku poprawę może tylko przynieść powiekowa operacja plastyczna (blepharoplastyka).

Olejek rycynowy na wzmocnienie i wzrost rzęs i brwi - fakt

Stosowanie olejku rycynowego (tłoczonego na zimno) poprawia kondycję rzęs i brwi. Najlepiej stosować go na noc, przy pomocy patyczka do czyszczenia uszu lub małej szczoteczki.

Na zakażenie nużeńcem skuteczny jest olejek z drzewa herbacianego - fakt

Działanie antyseptyczne mają zawarte w nim olejki eteryczne, jednak należy pamiętać, że leczenie jest długotrwałe (parę tygodni), a dość często problemem jest postawienie rozpoznania, bo objawy nużycy mogą być podobne do innych chorób dermatologicznych. Olejek z drzewa herbacianego jest zawarty w niektórych dostępnych w aptece bez recepty preparatach, o rekomendację których można zapytać farmaceutę. Złagodzenie objawów przynosi także aplikacja olejku z szałwii hiszpańskiej. Często stosowanie tych naturalnych środków przynosi poprawę, ale niekiedy konieczne jest stosowanie także leków na receptę Należy pamiętać także o odpowiednio zbilansowanej diecie i przyjmowaniu witaminy D.

Beta- karoten leczy krótkowzroczność, odwarstwienie siatkówki i choroby nerwu wzrokowego - mit

Beta-karoten, choć jest bardzo istotnym elementem diety, nie leczy żadnej z tych chorób. Nie powinno go jednak zabraknąć w diecie - jest zawarty m.in. w marchwi, szpinaku czy brokułach.

Na objawy suchego oka najlepsze są preparaty z kwasem hialuronowym – fakt

Kwas hialuronowy działa ochronnie na powierzchnię oka, przyśpiesza regenerację i gojenie nabłonka spojówki i rogówki. W ciężkich przypadkach zespołu suchego oka (np. u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów) same krople nawilżające mogą nie być efektywne, konieczne jest wtedy specjalistyczne leczenie okulistyczne.

Okulary ajurwedyjskie leczą wszystkie wady wzroku i zaćmę – mit

Okulary tego typu (z dziurkami) są rzeczywiście od dawna znane i są używane także przez okulistów w gabinetach okulistycznych. Zmniejszają one rozmycie obrazu (szczególnie przy szerokiej źrenicy) i to powoduje lepsze widzenie. Nie mają jednak wpływu na zmniejszenie wady wzroku ani na zmniejszenie (lub stabilizację) zaćmy. Należy pamiętać, że liczne otworki zawężają pole widzenia i pogarszają widzenie zmierzchowe. Nie stanowią więc alternatywy dla klasycznych okularów, dobieranych indywidualnie dla pacjenta, zależnie od wady wzroku. Celowanym leczeniem, rzeczywiście zmniejszającym krótkowzroczność lub spowolnienie progresji jest ortokorekcja (polega na stosowaniu specjalnych soczewek) lub aplikacja kropli na receptę - jest to od niedawna stosowana metoda farmakologiczna. Leczenie zaćmy jest tylko operacyjne.

Okulary do bliży (zwykle nazywane okularami do czytania) rozleniwiają wzrok - mit

Konieczność stosowania szkieł do bliży wynika ze zmniejszenia zdolności akomodacji, co jest związane z wiekiem, stąd nazwa starczowzroczność (łac. presbiopia). Zwykle dotyczy to osób po 40. roku życia, ale nie jest to regułą - czasami są one już potrzebne wcześniej lub później- zależy to między innymi od wyjściowej wady refrakcji. Nie należy zapominać, że moc szkieł zależy także od odległości, do której są przeznaczone np. inna będzie moc soczewek do odległości 35 cm, a inna do 60 cm, dlatego zawsze należy powiedzieć okuliście lub optometryście do jakiego celu mają być dobrane okulary (np. praca przy komputerze).

Zioła są skuteczną alternatywą dla kropli z antybiotykiem lub sterydem - fakt

Wiele ziół wykazuje działanie łagodzące, przeciwbakteryjne i przeciwalergiczne, dlatego mogą być stosowane w przypadku mało nasilonych stanów zapalnych spojówek oraz powiek. Rumianek, nagietek, chaber bławatek lub ziele świetlika łagodzą zmęczenie i opuchnięcie oczu, niwelują objawy suchego oka (kłucie, pieczenie), mogą być stosowane po urazach i zabiegach chirurgicznych.
Mit- działanie przeciwzapalne ww. ziół jest słabe i nie są one efektywne w cięższych stanach zapalnych powiek, spojówki i rogówki - w takim przypadku konieczne jest zastosowanie leków okulistycznych o silniejszym działaniu. Należy też pamiętać, że czasami zioła (szczególnie rumianek) mogą działać alergizująco i nasilać objawy chorobowe.

Wysiłek fizyczny, gimnastyka obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe – fakt

Aktywność fizyczna przyczynia się do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Rodzaj sportu powinien być dostosowany do typu jaskry - np. w jaskrze z zespołem rozproszonego barwnika przeciwwskazane jest bieganie. Umiarkowany wysiłek fizyczny usprawnia także krążenie ogólnoustrojowe, co poprawia utlenowanie nerwu wzrokowego.

Mit – uprawianie sportu, chociaż bardzo wskazane, nie zastąpi celowanego leczenia przeciwjaskrowego, jeżeli według okulisty jest ono konieczne.

Powiązane artykuły:

Ciekawostki >>
Dolegliwości oczu >>
5 najlepszych sposobów na zespół suchego oka >>

 

dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista

O oczach

Oczy to bardzo ważny narząd naszego ciała. Dzięki nim możemy poznawać świat i w nim funkcjonować. Przeczytaj nasze artykuły i wzbogać swoją wiedzę na temat podstaw funkcjonowania oczu i zmysłu wzroku. Poznaj fakty i mity na temat oczu oraz różne ciekawostki.
Przeczytaj również:

O oczach

Oczy to bardzo ważny narząd naszego ciała. Dzięki nim możemy poznawać świat i w nim funkcjonować. Przeczytaj nasze artykuły i wzbogać swoją wiedzę na temat podstaw funkcjonowania oczu i zmysłu wzroku. Poznaj fakty i mity na temat oczu oraz różne ciekawostki.