Sztuczne łzy to cała gama preparatów dostępnych bez recepty, których celem jest przyniesienie ulgi w dolegliwościach związanych z tzw. zespołem suchego oka. Zadaniem tych produktów jest przyniesienie ulgi oczom poprzez m.in. ich nawilżenie. Dla oczu bezpieczniejsze są preparaty nie posiadające w swym składzie konserwantów, ponieważ środki konserwujące mogą powodować dodatkowe podrażnienie oka.
Jeśli odczuwasz dolegliwości pod postacią uczucia zmęczenia oczu, suchości, masz wrażenie "piasku pod powiekami" to znak, że potrzebujesz pomocy w postaci kropli nawilżających.
Do najczęstszych przyczyn powodujących takie objawy zaliczamy:
Dolegliwości związane z suchym okiem mogą także pojawić się:
Jeśli jesteś narażony na działanie któregokolwiek (choćby jednego!) z powyższych czynników i odczuwasz dolegliwości z tym związane, może to oznaczać, że preparaty sztucznych łez są jak najbardziej dla Ciebie wskazane. Krople nawilżające zaleca się stosować ok. 3-4 razy dziennie, a przy silnych dolegliwościach nawet co 2 dwie godziny.
Należy jednak pamiętać, że w momencie, kiedy dolegliwości bólowe i zaczerwienienie oczu utrzymują się, czy też dochodzi do pogorszenia widzenia, należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty, gdyż mogą być to objawy poważniejszych schorzeń oczu, których nie należy bagatelizować.
Oprócz stosowania kropli typu sztuczne łzy spróbujmy zmienić choć trochę własne nawyki.
Starajmy się jak najmniej korzystać z klimatyzacji (zarówno w pracy jak i w samochodzie), w okresie grzewczym stosować nawilżacze powietrza, wypijać minimum 2 litry płynów dziennie. Pracując wiele godzin przed monitorem komputera róbmy co jakiś czas przerwy, aby popatrzeć w dal, zamknąć na chwilę oczy, czy po prostu pomrugać. Jest bowiem udowodnione, że pracując przy komputerze, czy też długo oglądając telewizję „zapominamy” o mruganiu, a tym samym narażamy nasze oczy na wysychanie, a nas samych na nieprzyjemne dolegliwości z tym związane.
Powiązane artykuły:
Ochrona oczu - nawilżenie >>
Czy krople mogą chronić oczy? >>
Krople obkurczające naczynia czy krople nawilżające? >>
Konsultacje medyczne: dr n. med. Maria Lewandowska-Furmanik