Jak dbać o oczy

Krople z kwasem hialuronowym nie zastępują filmu łzowego, tylko go uzupełniają.
dr Lidia Lesiewicz, lekarz okulista
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® HydroBalance PPH

Starazolin® HydroBalance PPH

Skuteczne i długotrwałe nawilżenie dla suchych i zmęczonych oczu

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Kwas hialuronowy – naturalne wsparcie dla Twojego oka

Kwas hialuronowy to polimer (związek o dużej masie cząsteczkowej) występujący we wszystkich organizmach żywych. Z wiekiem jego ilość maleje, co skutkuje między innymi starzeniem się skóry – powstawaniem zmarszczek, znacznym ograniczeniem elastyczności i napięcia skóry. Kwas hialuronowy stosowany jest w profilaktyce i terapii w wielu dziedzinach medycyny – medycynie estetycznej, ortopedii, okulistyce czy ginekologii. Produkty z kwasem hialuronowym występują w wielu postaciach farmaceutycznych, dostępnych jako produkty lecznicze, wyroby medyczne oraz kosmetyki w różnych wskazaniach do stosowania.

Kwas hialuronowy dla oczu - właściwości

Budowa kwasu umożliwia wiązanie dużych ilości wody. Cząsteczki kwasu hialuronowego to jedne z najbardziej hydrofilowych cząsteczek występujących przyrodzie, a każda jego
cząsteczka może związać 250 cząsteczek wody. Tylko jeden gram kwasu hialuronowego potrafi związać aż 6 litrów wody. Nie uzależnia oka i nie ogranicza produkcji filmu łzowego, nawet przy częstym stosowaniu. Dzięki tym właściwościom kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w medycynie, między innymi w okulistyce. Stosowany jest nie tylko jako składnik kropli nawilżających, ale również wykorzystuje się go w trakcie zabiegów okulistycznych. Preparaty nawilżające zawierające kwas hialuronowy uzupełniają naturalny film łzowy oraz nawilżają powierzchnię oka.

Kwas hialuronowy a oczy - działanie

Powierzchnię oka chroni film łzowy. Odpowiada on nie tylko za nawilżanie gałki ocznej, ale również pełni wiele innych ważnych funkcji: odżywia rogówkę, chroni przed zakażeniami, pomaga wypłukiwać drobne ciała obce, czy kurz z powierzchni oka, a w końcu umożliwia ostre widzenie. Film łzowy składa się z trzech warstw. Zewnętrzna nazywana jest warstwą lipidową i zbudowana jest z tłuszczów, które zapobiegają parowaniu wody i przelewaniu się łez przez krawędź powieki. Środkową, najgrubszą część filmu łzowego, stanowi warstwa wodna, natomiast najbliżej rogówki i spojówki znajduje się warstwa zawierająca dużo mucyny, której zadaniem jest utrzymanie łez na powierzchni oka.
Jeżeli jest zmniejszona produkcja filmu łzowego lub dochodzi do nadmiernego jego parowania to rogówka i spojówki są pozbawione naturalnej ochrony i stają się bardziej podatne na uszkodzenia i infekcje.

Kwas hialuronowy w kroplach do oczu, oprócz ważnej funkcji nawilżającej, dzięki naturalnej lepkości, tworzy doskonale przylegającą do gałki ocznej powłokę.

Krople do oczu z kwasem hialuronowym - dla kogo

Wiele czynników wpływa na zmniejszenie nawilżenia oczu, co może spowodować dyskomfort. Suchość oczu, podrażnienie może wywoływać zanieczyszczone powietrze, smog, promieniowanie UV i kurz, rzadsze mruganie wywołane pracą przy komputerze, czytaniem, wielogodzinnym prowadzeniem samochodu. Osoby noszące soczewki kontaktowe także częściej narażone są suchość oczu, co powoduje u nich dyskomfort i gorszą tolerancję soczewek.

Oczy narażone na tak wiele drażniących czynników mogą potrzebować wsparcia. Nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować te czynniki, a na niektóre po prostu nie mamy wpływu. Z pomocą mogą przyjść krople nawilżające, które będą wsparciem dla suchych i zmęczonych oczu.

Czym kierować się przy wyborze kropli do oczu? Większość preparatów zawiera tylko składniki uzupełniające warstwę wodną filmu łzowego.
Warto sięgnąć po preparaty zawierające kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy występuje w oku oraz posiada szereg właściwości, dzięki którym może naśladować działanie naturalnego filmu łzowego. Kwas hialuronowy wiąże znaczne objętości wody, przez co tworzy na powierzchni oka długo utrzymującą się warstwę nawilżającą i ochronną, zwiększa również przyleganie filmu łzowego do powierzchni oka.

Krople z kwasem hialuronowym nie zastępują filmu łzowego, tylko go uzupełniają. Nie wpływają również na produkcję filmu łzowego. W trakcie stosowania kropli do oczu, oczy nie przestają produkować łez.

Nawilżające krople do oczu do codziennego stosowania - jak wybrać najlepsze?

Na rynku jest wiele preparatów w postaci kropli do oczu dostępnych bez recepty. Przed ich wyborem, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Szybka ulga – suche oczy są przyczyną dyskomfortu, powodują pieczenie, uczucie piasku pod powiekami. Dlatego ważne jest, żeby krople nie tylko uzupełniały film łzowy, ale również przynosiły szybką ulgę przy odczuwaniu tych objawów.
  • Długotrwałe nawilżenie – kwas hialuronowy jest składnikiem, który posiada doskonałe właściwości wiązania wody, dlatego warto szukać go w składzie kropli do oczu. Liczy się nie tylko szybkość działania produktu, ale i czas - długotrwałe nawilżenie.
  • Możliwość częstego, codziennego stosowania i nawilżania oczu - o ile nie istnieją przeciwwskazania lekarskie, warto wybrać krople do oczu, które można regularnie aplikować, czyli zawsze wtedy, gdy odczuwamy suchość i pieczenie oczu. Krople z kwasem hialuronowym mogą być stosowane często, gdyż uzupełniają naturalny film łzowy, nie wpływając na jego produkcję. W trakcie ich stosowania oko nie przestanie nagle produkować łez.

 

Powiązane artykuły:

Czy krople mogą chronić oczy? >>
Ochrona oczu - nawilżenie >>
Jakie krople do oczu wybrać? >>

dr Lidia Lesiewicz, lekarz okulista

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Przeczytaj również:

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.