Dolegliwości oczu, takie jak np. zmęczenie czy wysuszenie ma prawie każdy z nas. Pomóc mogą nam krople – działają szybko i odczuwamy ulgę właściwie od razu po użyciu.
Jednak czy wiemy jak wybrać odpowiednie krople? Czy zdajemy sobie sprawę, że istnieją różne ich rodzaje? Na rynku jest dostępny szeroki wybór różnych preparatów bez recepty.
Kropli nawilżających jest na rynku wiele rodzajów. Różnią się one zarówno składem, jak i ceną. Jednymi z najpowszechniejszych kropli nawilżających są te, które zawierają hialuronian sodu. Jest to substancja, która naturalnie występuje w gałce ocznej i innych tkankach organizmu. Długo utrzymuje się na powierzchni oka chroniąc je przed wysychaniem. Ma właściwości wspomagające odbudowę zniszczonej powierzchni rogówki. Tego typu krople można stosować za każdym razem, gdy nasze oczy są zmęczone i wysuszone.
Takie sytuacje występują bardzo często – gdy zbyt długo wpatrujemy się w monitor, telewizor albo książkę. Przerzucanie wzroku od przykładowo telewizora na ekran telefonu też niekoniecznie służy naszym oczom. Zespół suchego oka może być też nasilony przez klimatyzację lub ogrzewanie. Na wystąpienie zespołu suchego oka bardziej narażone są osoby po 40. roku życia, gdyż z wiekiem zmniejsza się ilość łez lub zmieniają się proporcje pomiędzy poszczególnymi elementami filmu łzowego (np. brak warstwy lipidowej powoduje nadmierne parowanie łez).
Krople nawilżające można stosować zarówno codziennie, profilaktycznie, jak i doraźnie. Jakie objawy sygnalizują nam, że powinniśmy sięgnąć po krople nawilżające? Powinniśmy to zrobić za każdym razem, gdy odczuwamy zmęczenie, wysuszenie oczu, czy wrażenie piasku pod powiekami.
Oprócz kropli nawilżających istnieją też te z kategorii obkurczających naczynia krwionośne, przez co zmniejsza się zaczerwienienie i obrzęk spojówek gałki ocznej.
Główną substancją czynną w tych preparatach jest tetryzolina. Tetryzolina łagodzi takie objawy jak:
Preparaty zawierające tetryzolinę są wskazane w objawowym leczeniu stanów, którym towarzyszy obrzęk i przekrwienie spojówek. Po aplikacji zmiejszenie przekrwienia następuje już w kilka minut. Tetryzoliny nie należy jednak stosować przewlekle. Do przewlekłego stosowania rekomendowane są krople nawilżające zawierające np. hialuronian sodu, najlepiej w opcji bez substancji konserwujących.
Pamiętajmy także, że nawet najlepsze leki nie pomogą, jeśli codziennie będziemy narażeni na działanie szkodliwych czynników.
Starajmy się jak najmniej korzystać z klimatyzacji (zarówno w pracy, jak i w samochodzie), w okresie grzewczym stosować nawilżacze powietrza, wypijać minimum 2 litry płynów dziennie, pamiętając jednocześnie, że płyny są także w zupach, sokach, owocach i warzywach. Podczas godzin pracy przed monitorem komputera warto robić nawet kilkuminutowe przerwy, aby popatrzeć w dal, zamknąć na chwilę oczy, czy po prostu pomrugać, co jest bardzo istotne, ponieważ ruchy powiek rozprowadzają film łzowy po powierzchni gałki ocznej.
Powiązane artykuły:
Kwas hialuronowy – naturalne wsparcie dla Twojego oka >>
Jakie krople do oczu wybrać? >>
Krople do oczu bez recepty >>
Konsultacje medyczne: dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista