Jak dbać o oczy

Krople do oczu stosuje się różnie w zależności od rodzaju substancji czynnych i pomocniczych w nich zawartych.
dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Lacrimal® natura PLUS

Lacrimal® natura PLUS

Codzienna pielęgnacja oczu

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Jak pielęgnować oczy?

Czy krople do oczu można stosować codziennie? Co to są męty ciała szklistego? Jak długo można stosować krople do oczu po otwarciu opakowania?

Czy krople do oczu można stosować codziennie?

Krople do oczu stosuje się różnie w zależności od rodzaju substancji czynnych i pomocniczych w nich zawartych. Krople typu "sztuczne łzy", czy też płyny do płukania oczu zawierające sól fizjologiczną można stosować codziennie. Pozostałe krople stosowane są doraźnie i zazwyczaj wtedy, gdy objawy nie ustępują po kilku dniach, zalecana jest wizyta u lekarza okulisty.

Jak długo można stosować krople do oczu po otwarciu opakowania?

Większość kropli do oczu po otwarciu ma miesięczny termin ważności - krople te zawierają zwykle substancje konserwujące Krople do oczu w jednorazowych pojemnikach należy zużyć bezpośrednio po otwarciu. Niektóre krople bez konserwantów można stosować nawet do 90 dni po otwarciu. Każdorazowo jednak należy sprawdzić termin ważności na opakowaniu leku oraz uwagi dotyczące stosowania, zawarte na ulotce dołączonej do opakowania.

Co to są męty ciała szklistego?

Męty ciała szklistego polegają na powstawaniu konglomeratów włókien kolagenowych. Występują przede wszystkim u krótkowidzów oraz osób starszych, w wyniku zmian zwyrodnieniowych zachodzących w ciele szklistym. Objawiają się w postaci ciemnych mętów "muszek", które zmieniają położenie wraz z ruchem gałki ocznej i są najbardziej widoczne przy patrzeniu na jasne tło. Nie powodują zaburzeń widzenia i nie wymagają leczenia. Jako terapię wspomagającą można proponować dostępne na rynku suplementy , które nie usuwają mętów, ale powodują, że stają się one mniej widoczne. Jeżeli mętów jest bardzo dużo i pogarszają widzenie, to w takim przypadku do rozważenia jest witreoliza laserowa lub nawet zabieg operacyjny (witrektomia).

Reasumując: jeżeli męty występują od wielu lat ,nie powodują pogorszenia ostrości wzroku, ich ilość się nie zmienia (stan stabilny), to nie jest konieczna i potrzebna interwencja lekarska. W przypadku, gdy męty pojawiają się nagle (lub zwiększa się ich ilość), nie ustępują i towarzyszą im błyski przed okiem konieczna jest pilna konsultacja okulistyczna, celem wykluczenia odwarstwienia siatkówki.

 

Powiązane artykuły:

Jak dbać o oczy? - 5 dobrych nawyków >>
Jak dbać o oczy w każdym wieku? >>
10 domowych sposobów na dolegliwości oczu - fakty i mity >>

Konsultacje medyczne: dr med. Małgorzata Mulak, Katedra i Klinika Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.
Przeczytaj również: