O oczy trzeba dbać w każdym wieku. Nasze oczy są podatne na działanie różnych czynników w zależności od wieku, od trybu życia, wykonywanej pracy. Na pewne aspekty koniecznie trzeba zwracać uwagę u dzieci. Inaczej o wzrok musi zadbać osoba w wieku 20-30 lat, inaczej w wieku 40-50 lat, a jeszcze inaczej w wieku starszym.
U dzieci należy wyrównać istniejącą wadę wzroku. Kluczowe znaczenie ma tu wczesne wykrycie i korekcja wady wzroku. U małych dzieci najczęściej jest to nadwzroczność, która niewyrównana może prowadzić do męczenia się oczu, bólów głowy i powstawania zeza. Grupa nastolatków, ze względu na czas spędzany przy komputerze czy na oglądaniu telewizji narażona jest na powstawanie krótkowzroczności, która prowadzi do pogorszenia widzenia na odległość, mrużenia oczu i zmęczenia. Dodatkowo, zmiany refrakcji nasilają się w okresie dojrzewania i w okresie intensywnego wzrostu młodzieży, w związku z tzw. „burzą hormonów”.
Ważna jest właściwa korekcja wad wzroku (okularowa czy soczewkami kontaktowymi), leczenie współistniejącego zeza czy niedowidzenia, dzięki czemu dziecko może prawidłowo funkcjonować i pracować w szkole i w domu.
Osoby w młodym wieku są często aktywne fizycznie, z tego względu noszenie zwykłych okularów jest dla nich uciążliwe. Rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, które zapewniają swobodę podczas uprawiania sportów i tańca, są wygodne na co dzień i w podróży.
Jest to grupa ludzi szczególnie aktywnych zawodowo. Długie godziny spędzane przed monitorem komputera, w klimatyzowanych biurach czy samochodach prowadzą do powstania zespołu suchego oka. Oczy są narażone na przemęczenie, wysychanie i pojawianie się zaczerwienienia. Objawy te można minimalizować stosując specjalne nawilżające krople do oczu oraz starać się im przede wszystkim zapobiegać poprzez zapewnienie oczom odpoczynku, odpowiednią dietę oraz np. gimnastykę oczu.
Jeśli problemy z oczami trwają dłuższy czas, należy skonsultować się ze specjalistą, gdyż może być to poważniejsze schorzenie, np. zapalenie spojówek czy alergia. W przypadku pogorszenia się ostrości widzenia, należy zgłosić się do okulisty niezwłocznie, w celu sprawdzenia stanu oczu. Brak korekcji wady wzroku jest niebezpieczny, np. w przypadku gdy osoba taka jest także kierowcą i nie widzi wyraźnie drogi. Właściwa korekcja wad wzroku pozwala na normalne funkcjonowanie.
Oczy osób z tej grupy wiekowej zaczynają się szybciej męczyć, z wiekiem nasilają się również objawy zespołu suchego oka. Dlatego ważne jest nawilżanie oczu za pomocą sztucznych łez, które uzupełniają mniejsze wydzielania własnych łez. Po 40-tym roku życia pojawiają się problemy z widzeniem, zwłaszcza do bliży. Konieczne staje się zakładanie okularów do czytania i do pracy z bliskiej odległości. Mogą pojawić się również problemy z widzeniem po zmierzchu i w gorszych warunkach oświetlenia (tzw. „kurza ślepota”), jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku kierowania samochodem. Wskazane jest regularne kontrolowanie wzorku przez osoby w wieku 40 i 50 lat, zalecana jest przynajmniej raz w roku wizyta u okulisty w celu sprawdzenia stanu oczu. W tym wieku pojawiają się najczęściej pierwsze objawy niektórych chorób, głównie jaskry.
Aby spowolnić proces starzenia się oczu warto zadbać o odpowiednią profilaktykę.
Dieta bogata w antyoksydanty, a także przyjmowanie suplementów diety zawierających luteinę oraz kwasy omega-3 działa ochronnie na siatkówkę oka, spowalniając bądź zapobiegając wystąpieniu zmian zwyrodnieniowych plamki.
U osób z tej grupy wiekowej oczy są bardziej podatne na wysychanie i mogą być wrażliwe na jaskrawe światło. W tym wieku używanie specjalnych kropli nawilżających powinno stać się nawykiem. Dzięki nim możemy zapobiec takim dolegliwościom jak podrażnienie czy zaczerwienienie oczu. Po 60-ym roku życia oczy narażone są w dużym stopniu na takie choroby jak jaskra, zaćma czy AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem). Z tego względu zalecane są regularne kontrole u okulisty, zwłaszcza przy pogorszeniu widzenia, występowaniu mroczków przed okiem, krzywienia obrazu czy zawężenia pola widzenia. Warto również regularnie przyjmować preparaty zwierające m.in. luteinę oraz kwasy omega-3, które wspomagają i chronią plamkę, a także działają profilaktycznie w przypadku wielu chorób oczu (np. AMD).
Powiązane artykuły:
Jak dbać o oczy? - 5 dobrych nawyków >>
Gimnastyka dla oczu - program Oko w Oko >>
Czynniki negatywnie wpływające na oczy >>
Konsultacje medyczne: dr n. med. Katarzyna Kaszuba-Bartkowiak